Cinsel baş ağrısı

Cinsel baş ağrısı cinsel aktivite – özellikle de orgazm ile ortaya çıkar. Cinsel heyecan arttıkça başınız ve boynunuzda donuk bir ağrı olduğunu fark edebilirsiniz. Ya da, daha yaygın olarak, orgazmdan hemen önce veya sırasında ani, şiddetli bir baş ağrısı yaşayabilirsiniz.

Çoğu cinsel baş ağrısı endişe edecek bir şey değildir. Ancak bazıları beyninizi besleyen kan damarlarıyla ilgili sorunlar gibi ciddi bir şey belirtisi olabilir.

İki cinsiyette baş ağrısı var

Bazı insanlarda her iki tür baş ağrısı birlikte görülür.

Çoğu cinsel baş ağrısı en az birkaç dakika sürer. Diğerleri saatler boyu, hatta iki üç gün boyunca oyalanabilirler.

Cinsel baş ağrısı olan birçok kişi bunları birkaç ay içinde kümeler halinde yaşayacak ve daha sonra herhangi bir seks baş ağrısı yaşamaksızın bir yıl veya daha fazla süre gidebilecek. Cinsel baş ağrısı olan bütün insanların yarısına kadar altı ay boyunca bunları yaşar. Bazı insanlar hayatları boyunca yalnızca bir saldırı yapabilir.

Cinsel baş ağrısı genellikle endişe kaynağı değildir. Ancak cinsel aktivite sırasında baş ağrısı yaşıyorsanız, özellikle de aniden başlıyorsa veya bu tür baş ağrıyanlarınız olduğunda doktorunuza danışın.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Ne yapabilirsin

Orgazmaya yol açan cinsel aktivitelerin her türü cinsel baş ağrısı tetikleyebilir.

Aşırı başlangıç ​​ve yavaş yapılı seks baş ağrısı, altta yatan durumla bağlantılı olmayan baş ağrısı bozuklukları olabilir. Aniden ortaya çıkan cinsel baş ağrısı sıklıkla

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Bilinç kaybı, kusma, sert boyun, diğer nörolojik belirtiler ve 24 saatten uzun süren şiddetli ağrı ile ilişkili cinsel baş ağrılarının nedeni altta yatan bir nedene bağlı olma ihtimalidir.

Beyin görüntüleme

Cinsel baş ağrısı herkesi etkileyebilir. Ancak bu baş ağrısı için risk faktörleri şunları içerir:

Anjiyogramlar

Aile doktorunuzu veya genel pratisyeninizi görerek başlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bir nöroloğa yönlendirilmiş olabilirsiniz. İşte size randevunuza hazırlanmanıza ve doktorunuzdan ne bekleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacak bazı bilgiler.

Omurilikten su almak

Soruların bir listesini hazırlamak, doktorunuzla zamanınızı en iyi şekilde geçirmenize yardımcı olabilir. Cinsel aktivite ile ilişkili baş ağrılarında, doktorunuza sorulması gereken bazı sorular şunlardır:

Önleyici ilaçlar

Randevunuz sırasında ortaya çıkabilecek diğer soruları sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuz size, örneğin

Doktorunuz büyük olasılıkla beyin görüntülemeyi önermektedir.

Bilgisayarlı tomografi (BT). Bazı durumlarda, özellikle başınızı ağrısı 48 ila 72 saatten daha az sürede ortaya çıkmışsa, beyin BT taraması yapılabilir.

CT, vücudunuzun etrafında dönen bir X-ışını birimi ve beyne ve kafanızın kesitsel görüntülerini oluşturmak için bir bilgisayar kullanır.

Doktorunuz ayrıca boyun ve beyin arterlerini gösterebilen bir test olan serebral anjiyografi de sipariş edebilir.

Bu prosedür, ince, esnek bir tüpün genellikle kasıktan başlayarak boynunuzdaki bir artere giden bir kan damarından geçirilmesini içerir. Bir X-ışını makinasının boynunuzdaki ve beyindeki atardamar görüntüsünü yaratması için tüpün içine kontrast maddesi enjekte edilir.

Baş ağrısı aniden başlamışsa ve beyin görüntüleme normal olduğunda özellikle bazen bir omurga musluğuna (bel başına delinme) ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu işlemle doktor, beyninizi ve omuriliği çevreleyen az miktarda sıvıyı çıkarır. Sıvı numunesi, kanama veya enfeksiyon olup olmadığını gösterebilir.

Bazı durumlarda, ilk cinsel baş ağrısı da sizin için tek olabilir. Bazı cinsel baş ağrısı hızla gelişir, bu nedenle herhangi bir ağrı kesici çalışmadan ağrı gider.

Cinsel baş ağrısı hikayeniz varsa ve altta yatan bir sebep yoksa, doktorunuz koruyucu ilaçları düzenli olarak almayı önerebilir. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

Bazen cinsel baş ağrısı, cinsel aktiviteyi orgazmdan önce durdurarak önlenebilir. Seks sırasında daha pasif bir rol almak da yardımcı olabilir.

Doktorunu ziyaret et