Cilt kanseri

Deri kanseri – cilt hücrelerinin anormal büyümesi – çoğunlukla güneşe maruz kalan ciltte gelişir. Ancak kanserin bu yaygın biçimi, cildinizin normalde güneş ışığına maruz kalmadığı alanlarda da ortaya çıkabilir.

Bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanoma olmak üzere üç ana cilt kanseri türü vardır.

Ultraviyole (UV) radyasyona maruz kalmayı sınırlandırarak veya kaçınılarak cilt kanseri riskinizi azaltabilirsiniz. Cildinizin şüpheli değişiklikler olup olmadığına bakmak, cildin kanserini en erken aşamada tespit etmenize yardımcı olabilir. Cilt kanserinin erken tespit edilmesi, başarılı cilt kanseri tedavisi için size en büyük şansı verir.

Cilt kanseri öncelikle güneşe maruz kalan cilt bölgelerinde, kafa derisi, yüz, dudaklar, kulaklar, boyun, göğüs, kollar ve eller ve kadınlarda bacaklar üzerinde gelişir. Fakat aynı zamanda, gün ışığına nadiren bakan bölgelerde, avuç içlerinizde, tırnağınızın altında veya ayak tırnaklarınızın altında ve genital bölgenizde oluşabilir.

Cilt kanseri, daha koyu tenli olanlar da dahil olmak üzere tüm cilt tonlarındaki insanları etkiler. Koyu ten tonlarında insanlarda melanom oluştuğunda, normalde güneşe maruz kalmayan, ellerin avuç içi ve ayak tabanları gibi bölgelerde ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir.

Bazal hücreli karsinom genellikle vücudunuzun güneşe maruz kalan bölgelerinde, örneğin boynunuz veya yüzünüzde oluşur.

Bazal hücre karsinoması şu şekilde olabilir:

Cilt kanserinin geliştiği yer

Bazal hücre karsinomu bulguları ve belirtileri

Çoğu zaman, skuamöz hücreli karsinom, vücudunuzun güneşe maruz kalmış bölgelerinde, örneğin yüz, kulak ve ellerde oluşur. Koyu tenli insanlar genellikle güneşe maruz kalmayan alanlarda skuamoz hücreli karsinom geliştirebilirler.

Skuamöz hücreli karsinom aşağıdaki gibi görünebilir:

Skuamöz hücreli karsinom belirtileri ve semptomları

Melanom vücudunuzun herhangi bir yerinde, normal deri veya kanserli olan bir köstebekte gelişebilir. Melanom çoğunlukla etkilenen erkeklerin yüzünde veya gövdesinde görülür. Kadınlarda bu tür kanserler çoğunlukla alt bacaklarda ortaya çıkar. Hem erkekler hem de kadınlarda, güneşe maruz kalmamış deride melanoma oluşabilir.

Melanom belirtileri ve semptomları

Melanom, insanlara herhangi bir cilt tonunu etkileyebilir. Daha koyu cilt tonlarında insanlarda, melanom avuç içlerinde veya tabanlarda veya tırnakların veya ayak tırnakları altında görülme eğilimindedir.

Az görülen deri kanserlerinin belirtileri ve semptomları

Melanoma işaretleri arasında

Ne zaman bir doktor görmelisin

Cilt kanserinin diğer daha az yaygın türleri şunlardır:

Deri kanseri ile ilgili hücreler

Kaposi sarkomu. Cilt kanserinin nadir formları cildin kan damarlarında gelişir ve deride veya mukoza zarlarında kırmızı veya mor lekelere neden olur.

Kaposi sarkomu, esas olarak AIDS’li insanlar gibi zayıf bağışıklık sistemine sahip insanlarda ve organ naklini gerçekleştirmiş insanlar gibi doğal bağışıklıklarını bastıran ilaç alan insanlarda görülür.

Kaposi sarkomu riski yüksek olan diğer insanlar arasında Afrika’da yaşayan gençler veya İtalyan veya Doğu Avrupa Yahudi mirasının daha yaşlı erkekleri bulunur.

Cildiniz sizi endişelendiren herhangi bir değişiklik fark ederseniz, doktorunuzla randevu alın. Tüm cilt değişikliklerine cilt kanseri neden olmuyor. Doktorunuz bir nedeni belirlemek için cildinizdeki değişiklikleri araştırır.

Deri kanseri, deri hücrelerinin DNA’sında hata (mutasyon) olduğunda ortaya çıkar. Mutasyonlar, hücrelerin kontrol dışı kalmasına ve bir dizi kanser hücresi oluşturmalarına neden olur.

Cilt kanseri cildinizin en üst katmanında başlar – epidermis. Epidermis vücudunuzun sürekli tutan cilt hücrelerinin koruyucu bir örtüsü sağlayan ince bir katmandır. Epidermis üç ana hücre türünü içerir

Cildiniz kanserinin başladığı yerin türünü ve tedavi seçeneklerini belirler.

Deri hücrelerindeki DNA’ya verilen hasarın çoğu güneş ışığında ve tabaklama yataklarında kullanılan ultraviyole (UV) ışınlardan kaynaklanmaktadır. Ancak güneş maruziyeti, cildi üzerinde normalde güneş ışığına maruz kalmayan cilt kanserlerini açıklamıyor. Bu, diğer faktörlerin toksik maddelere maruz kalma veya bağışıklık sisteminizi zayıflatan bir duruma getirme gibi cilt kanseri riskinize katkıda bulunabileceğini gösterir.

Cilt kanseri riskinizi artırabilecek faktörler arasında

Ultraviyole ışığı ve diğer potansiyel nedenler

Sizi endişelendiren alışılmadık bir cilt değişikliği fark ederseniz aile doktorunuzla veya genel pratisyenle randevu alın. Bazı durumlarda, cilt hastalıkları ve rahatsızlıklarında uzmanlaşmış bir doktora (dermatolog) sevk edilebilirsiniz.

Ne yapabilirsin

Randevular kısa olabilir ve kapatılacak çok şey var çünkü iyi hazırlanmış olmak iyi bir fikirdir. Hazırlamanıza yardımcı olacak bazı bilgiler var ve doktorunuzdan ne bekleyeceğinizi biliyorum.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Cilt kanserinin teşhisi

Doktorunuzla olan zamanınız sınırlıdır, bu nedenle soruların bir listesini hazırlamak, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilir. Vaka incelemesinin bitmesi durumunda, sorularınızı en önemli sorundan en azından önemli olanlarına listeleyin. Deri kanseri için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Doktorunuza sormak için hazırladığınız sorulara ek olarak, meydana gelen diğer soruları sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, ele almak istediğiniz diğer noktaları da kapsayacak zamana izin verebilir. Doktorunuz sorabilir

Cilt kanserini teşhis etmek için doktorunuz

Doktorunuz cilt kanseri olduğunuzu belirlerse, cilt kanserinin yaygınlığını (aşamasını) belirlemek için ek testler uygulayabilirsiniz.

Bazal hücreli karsinom gibi yüzeyel cilt kanseri nadiren yayılır, kanser evresini belirlemek için gereken tek test, genelde büyümeyi tamamen ortadan kaldıran bir biyopsi. Ancak eğer büyük bir skuamöz hücreli karsinom, Merkel hücre karsinoması veya melanoma varsa, doktorunuz kanserin boyutunu belirlemek için ileri testleri önerebilir.

Ek testler yakınlardaki lenf bezlerini kanser bulguları veya yakındaki bir lenf nodunu çıkarmak ve kanser bulguları için test etmek için bir prosedür (sentinel lenf nodu biyopsisi) için inceleme testleri içerebilir.

Doktorlar, kanserin evresini belirtmek için I’den IV’e kadar olan Roma rakamlarını kullanıyorlar. Evre I kanserler küçüktür ve başladığı bölgeyle sınırlıdır. Evre IV, vücudun diğer alanlarına yayılmış ileri kanseri gösterir.

Cilt kanserinin evresi hangi tedavi seçeneklerinin en etkili olacağının belirlenmesine yardımcı olur.

Çoğu deri kanseri önlenebilir. Kendinizi korumak için, bu cilt kanseri önleme ipuçlarını uygulayın

Gün ortası boyunca güneşten kaçının. Kuzey Amerika’daki birçok insan için güneş ışınları, saat 10:00 ile akşam 4 arasında en güçlüdür. Günün diğer saatlerinde, hatta kışın veya gökyüzü bulutlu olduğunda açık hava etkinlikleri programlayın.

UV radyasyonunu yıl boyunca absorbe edersiniz ve bulutlar zarar verici ışınlara karşı çok az koruma sağlar. Güneşten en uzak noktada bulunmak, cildi tahrip eden ve cilt kanseri geliştirme riskinizi artıran güneş yanığı ve güneş ışığından koruyucuları önlemenize yardımcı olur. Zamanla biriken güneş maruziyeti de cilt kanserine neden olabilir.

Yıl boyunca güneş kremi giyin. Güneş ışıltıları, tüm zararlı UV radyasyonlarını, özellikle de melanomaya yol açabilecek radyasyonu filtrelemez. Ancak, genel bir güneş koruma programında önemli bir rol oynarlar.

SPF’si en az 15 olan geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanın. Güneş kremi cömertçe uygulayın ve her iki saatte bir veya yüzme veya terleme yapıyorsanız daha sık uygulayın. Dudaklarınız, kulaklarınızın uçları ve ellerinizin ve boynunuzun sırtları gibi maruz kalan tüm ciltlere bol miktarda güneş kremi kullanın.

Koruyucu giysiler giyin. Güneş koruyucuları UV ışınlarına karşı tam koruma sağlamazlar. Dolayısıyla cildinizi kollarınızın ve bacaklarınızı kaplayan karanlık, sıkı dokuma kumaşlar ve bir beyzbol şapkası veya siperlikten daha fazla koruma sağlayan geniş ağızlı bir şapka ile örtün.

Bazı şirketler de fotokopotik giysiler satmaktadır. Bir dermatolog uygun bir markayı tavsiye edebilir.

Güneş gözlüğü unutma. UV radyasyonunun her iki tipini de bloke edenleri arayın – UVA ve UVB ışınları.

Güneş hassas ilaçlardan haberdar olun. Antibiyotikler de dahil olmak üzere bazı genel reçeteli ve tezgah üstü ilaçlar cildinizi güneş ışığına karşı daha hassas hale getirebilir.

Doktorunuza veya eczacınıza, aldığınız ilaçların yan etkileri hakkında bilgi verin. Güneş ışınlarına karşı duyarlılığınızı artırırsanız, cildinizi korumak için güneşten uzak durmak için ek önlemler alın.

Cildinizi düzenli olarak kontrol edin ve değişiklikleri doktorunuza bildirin. Yeni cilt büyümeleri veya mevcut ben, çiller, çarpmalar ve doğum lekeleri değişiklikleri için derinizi sık sık inceleyin.

Aynalar yardımıyla yüzünüzü, boynunuzu, kulaklarınızı ve kafa derinizi kontrol edin. Göğsünüzü ve gövdesinizi, kollarınızın ve ellerinizin üstleri ve altlarını inceleyin. Ayak tabanı ve ayak parmaklarınız arasındaki boşlukları da içeren bacaklarınızın ön ve arka tarafını ve ayaklarınızı da inceleyin. Ayrıca genital bölgenizi ve kalçalarınızı kontrol edin.

Doktorunu ziyaret et

Cilt kanseri miktarının belirlenmesi