Araştırmacılar grip aşısı yapmak için yeni bir yöntem aradı (2004)

İnfluenza aşısı yapmaya gelince, sistemde bir çatlak var gibi görünüyor. 1970’lerden bu yana güvenilir olmasına rağmen, döllenmiş tavuk yumurtalarına grip virüsü enjekte etme uygulaması, ABD nüfusu için yeterli miktarda aşı üretmek için en az altı aylık ve yüzlerce milyon yumurtaya ihtiyaç duyuyor. Acil bir durum ortaya çıkarsa (bu yılki grip aşısı kıtlığı veya ölümcül bir kuş gribi ortaya çıkması gibi) şu anda aşı tedarikini hızla artıracak bir yol yoktur.

MA, Northborough’daki ID Biomedical Corporation’da Süreç Geliştirme Direktörü Jonathan Seals, doktor, “Yumurta tedarikini hızla arttırmak isterseniz, yumurta yöntemi çok esnek değildir” diyor. “Aşı üreticileri aylar öncesinden yumurta tedarik etmeleri gerekiyor – tavuklara daha fazla yumurta bırakmamasını söyleyemezsiniz.” ID Biyomedikal kısa bir süre önce, hücre kültürü adı verilen alternatif bir yöntemi araştırmak için 9.5 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Büyük miktarlarda grip aşısı üretiyor.

Yumurta yöntemi ile, belli bir yılda üç hedef gribe ait suşların her biri, virüslerin çoğaldığı ayrı döllenmiş yumurtalara enjekte edilir. Üç virüs daha sonra yumurtadan hasat edilir, saflaştırılır ve öldürüldü. Bir deterjan kullanarak, üreticiler virüsleri “bölüyor”, vücudun bağışıklık hücrelerine erişimi arttırmak için HA ve NA yüzey antijenlerini bırakıyorlar. Son olarak, üç bölünmüş virüs bir arada grip aşısı yapmak için birleştirilir.

Dr. Seals’e göre hücre kültürü tekniği potansiyel bir alternatiftir çünkü influenza aşılarının üretimi için etkin ve esnek bir strateji vardır. Gribe virüsü yumurtalara enjekte etmek yerine, virüsü, yumurtalardan farklı olarak laboratuarda hızla çoğalır ve çoğaltan özel köpek böbrek hücreleri üzerine bindirirler. Aşılanmış hücreler daha sonra biyoreaktör adı verilen, mikro taşıyıcılar adı verilen küçük, yuvarlak boncuklara yapışan bir büyüme odasında inkübe edilir. (Hücreler büyümek için bir yüzeye yapışmalıdır ve yuvarlak mikro taşıyıcılar bunu yapmak için büyük miktarda yüzey alanı sağlarlar.) Yumurta yönteminde olduğu gibi, virüs içeren sıvı biyoreaktörden çıkarıldıktan sonra Virüs temizlenir, öldürülür, bölünür ve grip aşısının dozlarını yapmak için diğer iki virüs ile harmanlanır.

Hücre kültürü tekniğinin avantajları, artan miktarda aşıya ihtiyaç duyulması halinde, bir üretici sadece daha fazla hücre özülür ve belki de daha fazla biyoreaktör ekleyebilir. Buna ek olarak, yumurtaların aksine, hücreler doğal olarak sterildir ve bu da ürün kalitesini kontrol etmeye yardımcı olur. Son olarak, hücrelerin büyüdüğü besinler hayvansal serum içermez ve bu da mikrobik kontaminasyon riskini azaltır.

Seals, en iyi durum senaryosunda bile, ABD popülasyonu için yakında bir hücre kültürü aşısı beklememeliyiz diyor. Şu anda, araştırma ekibi, hücre kültürü aşısının üretilebileceği en uygun koşulları belirlemek için çalışmalar yürütüyor – sıkıcı ve birçok faktörün deneysel olarak çeşitlenmesini gerektiren çalışmalar. Bunu akılda tutarak, Dr. Seals, aşıların klinik araştırmalarının yaklaşık iki yıl içinde başlaması bekleniyor diyor.